czwartek, 1 września 2016

Felipe Massa żegna się z Formułą 1

Po 15 sezonach w Formule 1, Felipe Massa ogłosił dziś, że kończy swoją przygodę z "królową sportów motorowych". Brazylijczyk na koniec tego sezonu będzie miał 250 występów na koncie.


Massa zaczynał swoją przygodę z F1 w 2002 roku w zespole Red Bull Sauber Petronas. Po roku w roli kierowcy testowego Ferrari wrócił do swojej poprzedniej ekipy, a sezon 2005 spędził w Sauberze. W sezonach 2006-2013 jeździł w Ferrari, gdzie w 2008 roku był bardzo bliski wywalczenia tytułu mistrzowskiego. Ostatecznie odebrał mu go na ostatniej prostej ostatniego okrążenia ostatniego wyścigu sezonu (na Interlagos) Lewis Hamilton, wyprzedzając Nico Glocka. Była to najwyższa pozycja Massy w F1.

Ostatnie 3 lata to czas w Williamsie z pięcioma podiami na koncie.

Przypomnijmy, że Massa miał w 2009 roku poważny wypadek na torze Hungaroring, gdy uderzyła go sprężyna, która odpadła z innego bolidu. Massa miał obrażenia głowy i musiał pauzować przez kilka wyścigów. Te wydarzenia z Hamiltonem i z Hungaroring sprawiły, że nigdy nie wrócił już do formy.

Massa dotychczas uczestniczył w 242 wyścigach, 41 razy meldował się na podium, wywalczył 16 pole positions, 15 razy miał najszybsze okrążenie wyścigu i odniósł 11 zwycięstw.

"To był wielki zaszczyt i radość jeździć w Formule 1 i chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi podczas tej kariery, zarówno w dobrych, jak i gorszych czasach" - powiedział Massa w filmie opublikowanym na Facebooku. Brazylijczyk stwierdził, że gdyby nie wypadek na Węgrzech, byłby mistrzem świata.

Poniżej zobaczycie to wideo:
Brak komentarzy: