piątek, 20 lutego 2015

Antoni Ptak debiutuje w Euroformula Open!

Antoni Ptak, mistrz Polski w kartingu, w prestiżowej kategorii Rotax Max Senior będzie w tym roku rywalizował w Euroformula Open. Siedemnastoletni Polak znany dotychczas tylko z kartingu wystartuje we wszystkich rundach w sezonie 2015 jako kierowca zespołu RP Motorsport z Piacenzy. Włoski team to najbardziej utytułowany team tej serii wyścigowej, który zdominował ubiegłoroczną rywalizację w Euroformula Open, a jego kierowcy: Sandy Stuvik i Artur Janosz wywalczyli tytuły mistrzowski i wicemistrzowski.

— To dla mnie skok na dość głęboką wodę. Po moich startach w kartingu, pierwszy sezon będę się ścigał w bolidach jednomiejscowych. W grudniu ubiegłego roku miałem okazję przeprowadzić dwudniowe testy nowym dla mnie samochodem na torze w Varano. Warunki pogodowe były więcej niż trudne, ale samochód przypadł mi do gustu. Lekka konstrukcja i 250 KM mocy to już nie są żarty. Sam zespół to dla mnie także nowy, wyścigowy świat, ale profesjonalizm tej ekipy i sukcesy jakie już odniosła napawają optymizmem. Cieszy mnie bardzo, że będę mógł korzystać z doświadczeń najlepszego zespołu. Mogę również liczyć na cenne rady Kevina Mirochy, który ma na swoim koncie wiele startów w Formule 3, a także w GP2. Przede mną bardzo ciężka praca na torze i poza nim, ale już nie mogę się doczekać pierwszych testów i wyścigów — powiedział Antoni Ptak.

Euroformula Open została w tym roku poddana istotnym zmianom. Samochody dysponują najnowszym nadwoziem Formuły 3 znanej firmy Dallara. Podobnie jak w ubiegłym roku bolid napędzany jest silnikiem Toyoty i dysponuje mocą 250 KM. Do systemu zmiany biegów wprowadzono łopatki przy kierownicy, a opony będzie od tego sezonu dostarczała znana firma Michelin.

— Antoni to jeden z najbardziej obiecujących polskich kierowców młodego pokolenia. Jego talent, naturalna prędkość i wyczucie samochodu połączone z systematyczną i ciężką pracą pozwalają z optymizmem spoglądać na jego przyszłość w wyścigach. Mam nadzieję, że w jego przypadku proces przejścia z kartingu do wyścigowego samochodu Formuły 3 będzie przebiegał bez większych problemów,
a niespodzianki będą miały tylko przyjemny wymiar. – powiedział Maurycy Kochański sprawujący opiekę menedżerską nad zawodnikiem.

Tegoroczny kalendarz Euroformula Open obejmuje osiem weekendów na znanych z Formuły 1 torach w Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W piątek przeprowadzane są sesje treningowe, a w sobotę dwie sesje kwalifikacyjne. Da wyścigi na dystansie 95 kilometrów, ale trwające nie dłużej niż 35 minut rozgrywane są w sobotę i w niedzielę. Rywalizacja rozpoczyna się w drugim tygodniu kwietnia, ale już wcześniej zawodnicy będą mieli okazję odbyć oficjalne testy w Jerez (20-21.02.) oraz w Barcelonie (12-13.03.), a przedsmak rywalizacji nastąpi 6 i 7 marca na torze Paul Ricard, gdzie zostanie przeprowadzony wyścigowy weekend nie zaliczany do końcowej klasyfikacji.
KALENDARZ EUROFORMULA OPEN 2015

10—12.04 Jerez, Hiszpania
24—26.04 Paul Ricard, Francja
08—10.05 Estoril, Portugalia
05—07.06 Silverstone, Wielka Brytania
03—05.07 Red Bull Ring, Austria
04—06.09 Spa Francorchamps, Belgia
02—04.10 Monza, Włochy
01—02.11 Barcelona, Hiszpania

Informacji dotyczących Roberta Kubicy i WRC szukajcie na blogu Powrót Roberta

2 komentarze:

Piotr Dudzik pisze...

No proszę, jest też widać polski sponsor. Dobrze, że Ptak wybrał taki sposób na reklamę. Bardzo pozytywnie.

Anonimowy pisze...


Ale Roberto szlaki poprzecierał))
Aż się wierzyć nie chce....
Ale czy ilość będzie się wiązać z jakością?