wtorek, 24 lutego 2015

Antoni Ptak: Chcę być coraz lepszy

fot. facebook/AntoniPtakRacing
W miniony weekend zaliczył swoje pierwsze jazdy bolidem Euroformula Open, którym będzie rywalizował w tym sezonie. Antoni Ptak rozpoczyna swoją karierę w single-seaterach i robiąc duże postępy deklaruje, że chce być jeszcze lepszy. Zapraszam do przeczytania wywiadu z naszym kierowcą.

W ubiegłym roku Antoni Ptak zdominował rywalizację w kategorii SENIOR Rotax Max Challenge Polska. Ówczesny kierowca UNIQ Racing na wszystkie tory przyjeżdżał nie znając ich i z większości wywoził przynajmniej jedno zwycięstwo.

Teraz, mając 17 lat, zadebiutuje w single-seaterach jako kierowca zespołu RP Motorsport z Piacenzy. Menadżerem zawodnika będzie Maurycy Kochański, pod którego skrzydłami w ubiegłym sezonie wicemistrzostwo serii wywalczył Artur Janosz, również były kierowca UNIQ Racing.

Co po swoich pierwszych jazdach mówi Antoni?

MC Formula: Jakie masz odczucia po pierwszych jazdach bolidem?

Antoni Ptak:
Ogólnie po pierwszych oficjalnych testach jestem zadowolony. Przez dwa dni zrobiłem duże postępy. Powoli się uczę, Kevin Mirocha pomaga mi z jazdą i poznawaniem auta. Dużo mamy pracy ale nie mogę się doczekać początku sezonu.

MC Formula: To była Twoja druga dłuższa "przygoda" z single-seaterami - jak ocenisz jazdę nimi, np. w porównaniu do kartingu - to zupełnie coś innego, czy jednak podobieństw jest całkiem sporo?

Antoni Ptak:
Formuła i karty mają bardzo mało wspólnego. W kartingu jest bardzo mało mocy i bardzo dużo przyczepności. W formule jest dużo inaczej, a największą różnicą jest to ze formuła ma docisk i aerodynamika ma bardzo duży wpływ na to jak trzeba prowadzić auto.
fot. Facebook - Antoni Ptak Racing
MC Formula: Rozważałeś również inne serie, dlaczego zdecydowałeś się na Euroformula open?

Antoni Ptak:
Wybrałem ją, bo tu, w Euroformula różnice między poszczególnymi autami są małe i umiejętności kierowcy mają większy wpływ na sukces.

MC Formula: Będziesz jednym z najmniej doświadczonych zawodników w stawce, jakie cele stawiasz sobie na ten sezon?

Antoni Ptak:
W tym sezonie chce się nauczyć jak najwięcej mogę. Nie stawiam sobie celu na pozycje końcową w sezonie. Chcę zdobyć jak największe doświadczenie, tak żebym mógł w dalszej przyszłości być jeszcze lepszy.
fot. Facebook - Antoni Ptak Racing
MC Formula: Euroformula Open traktujesz jako krótki przystanek w swojej karierze?

Antoni Ptak:
Na razie nie mam planów na 2016 rok, wiem tylko że w 2015 będę w tej serii, a potem się zobaczy.

MC Formula: Co dał ci ubiegły sezon i dość pewnie wygrana rywalizacja w Polsce?

Antoni Ptak:
Dzięki UNIQ Racing zdobyłem puchar polskiego ROTAXa, pokazałem się i ludzie w branży łatwiej mniej rozpoznają. To było ważne zwycięstwo i nie było łatwe.

Po raz kolejny na torze Ptak pojawi się 6 i 7 marca na Paul Ricard, gdzie zostanie przeprowadzony wyścigowy weekend nie zaliczany do końcowej klasyfikacji.

Informacji dotyczących Roberta Kubicy i WRC szukajcie na blogu Powrót Roberta

Brak komentarzy: